Mobilet’le Baharı Getiren Etkinliklere “Yerin Hazır”

Bilet alma deneyimini, öncesini ve ötesini kapsayan sosyal keşif ve planlama platformu Mobilet, mayısın ilk haftasında İstanbul’da konserden tiyatroya, basketbol maçından stad-up gösterilerine kadar birbirinden keyifli etkinliklere “yerin hazır!” diyor.

Mobilet’le mayıs ayı, Babylon’da açılıyor. Tamamen doğaçlama gelişen ve tekrarı mümkün olmayan bir müzik deneyimine çağıran Daf Jam Sessions 2 Mayıs’ta Babylon’da olacak. Müziğin farklı türlerini icra eden sanatçıları bir araya getirerek, benzersiz bir deneyim vaat eden etkinliğin bu edisyonunda Murat Ertel, Koray Tarhan, Rubar Dindar, Onur Çalışkan, Ruşen Can Acet, Muaz Ceyhan, Özer Ateş, Hakan Gürbüz, Gökçe “CheChe” Gürçay , Mertcan Bilgin, Lucie Rosann Lelaurain, Selda Öztürk, Hüseyin Can Pala, Can Ömer Uygan, Ahmet Alan, Kaan Ahıskalı, Tarık Aslan ve Alafsar Rahimov sahnede olacak. Aynı akşam, yani 2 Mayıs’ta sevilen rock parçalarının coverlarıyla adından söz ettiren Dardamar, Celtic Pub’da rock müzikseverlerle buluşacak. 

2 Mayıs akşamı Komedi Kulüp Nişantaşı, anlatılı, dinletili, oturmalı akustik performansı ile Özge Fışkın’ı ağırlayacak. Sanatçının kendi bestelerinin yanı sıra söylemeyi sevdiği şarkılara ve hikayelerine yer vereceği “Bir Özge Fışkın Gecesi”nde klavyede Faruk Demir Tugayoğlu, gitarlarda Efe Ekşioğlu ve James Önder yer alacak. Özge Fışkın, 3 Mayıs akşamı ise müzikseverlerin kulakların pasını silmek için Celtic Irish Pub İstanbul’da sahne alacak.  

Mobilet, 3 Mayıs’ta sıra dışı bir müzikal deneyime çağırıyor. Şevket Akıncı ile Reverie Falls on All, ilk kez birlikte bir canlı performans gerçekleştirmek için 3 Mayıs’ta Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’nda sahne alacak. Solo konserlerinde doğaçlamaya odaklanan gitarist, kompozitör, aranjör ve prodüktör Şevket Akıncı; Replikas ve Pitohui gruplarında da yer alan Barkın Engin ve Burak Tamer’in uzun soluklu elektronik müzik ikilisi Reverie Falls on All ile bir araya geliyor. 3 Mayıs akşamı saat 20.00’de Sevgi Gönül Oditoryumu’nda gerçekleşecek konserde katılımcılar, Şevket Akıncı ve Reverie Falls on All’un solo setlerinin yanı sıra serbest stilden beslenen, ortak ve spontane bir oyunu deneyimleme şansı bulacaklar. 

Türkçe rock müzik tarihinin mihenk taşı Bulutsuzluk Özlemi, 3 Mayıs’ta Hayal Kahvesi Atakent’te hayranlarıyla buluşacak. Yaşamaya Mecbursun, Güneye Giderken, Sözlerimi Geri Alamam, Tepedeki Çimenlik gibi Türk rock tarihine kazınmış şarkıları ile müzikseverlerle buluşacak Bulutsuzluk Özlemi konseri için Mobilet’de genel satış ve 1+1 Kampanya bileti olmak üzere iki bilet alternatifi mevcut.

Sesi ve neşesi bol grup Cümbüş Cemaat, 3 Mayıs – Cuma gecesi Babylon’a konuk oluyor. Geleneksel müzikleri formlara bağlı kalmadan yorumlayan Cümbüş Cemaat, aynı zamanda kendi bestelerini de yapıyor. Bugüne kadar pek çok mekan ve festivalde performanslar veren grup, yönetmen Tony Gatlif’in 2017 tarihli filmi “Djam”da yer aldı ve Cannes Film Festivali’ndeki prömiyeri öncesinde sahne aldı. Kayıtlarını Shantel ile birlikte Frankfurt’ta tamamlayarak 2020’de Essay Recordings etiketiyle “İstanbul” albümünü yayınlayan ekip, 2023 yılında yeni albüm hazırlıklarına başladı. Bu albümden ilk tekli “Mumya”yı aynı sene içerisinde bağımsız olarak yayınladılar. Albüm hazırlıklarının yanı sıra müzikal iş birliklerine de devam eden Cümbüş Cemaat, konseri için Mobilet’te “Yerin Hazır!”

Babylon’da müzik, Kolektif İstanbul’un ev sahipliği yaptığı Balkan Wedding Party ile 4 Mayıs  Cumartesi akşamı devam ediyor. 2006 yılından beri “Balkanatolia”, “Krivoto”, “Kerevet” ve “Pastırma Yazı” isimli dört albüm yayımlayan Kolektif İstanbul; caz ile funk altyapılarından beslenerek Anadolu ve Balkan müziğini farklı bir perspektifle harmanladığı bu eğlenceli konser ile Mobilet herkesi dans pistine davet ediyor. 

Swissôtel The Bosphorus İstanbul, 4 Mayıs’ta efsanevi St. Patrick’s Day partisi için kapılarını açıyor Yemyeşil bir atmosfer ile çevrili bahçede bu muhteşem gecede, Evrencan Gündüz, Emir Yargın ve Barış Demirel ile müziğin keyfine varılacak.

İstanbul’un etkinlik adreslerinden DasDas’ta da, mayıs ayını sezonun sevilen tiyatro gösterileriyle karşılıyor. Stacey Gregg’in 2013 yılında yazdığı Override, Ceyla Odman ve Çağlar Ertuğrul’un performanslarıyla 2 Mayıs saat 21.00’de tiyatroseverlerle buluşacak. Oyun, teknolojinin insan bedeni üzerinde daha fazla etkili olduğu, insanların önce kusurlarını iyileştirmeyi sonra hayallerindeki kendilerine ulaşmayı istedikleri bir dünyada, bebeklerinin doğumunu bu kaotik ortamdan uzak bir çiftlik evinde yapmak isteyen genç bir çiftin hikayesini anlatıyor. Override, insan olmanın temellerini irdeliyor, zaman ilerleyip teknoloji geliştikçe önümüze sık sık çıkan ve daha da çıkacak olan soru ve sorunlarla uğraşıyor. Shakespeare’in dünyanın en bilinen romantik tragedyası olan Romeo ve Juliet, Mert Fırat ve Nagihan Gürkan’ın rejisiyle 3 Mayıs 20.30’da DasDas’ta sahnelenecek. Hayatlarının epey ileri bir evresinde beraber yaşamayı seçmiş iki kadın arkadaşın hikayesini anlatan Ahretlik, 3 Mayıs 21.00’de seyirciyle buluşacak. Yaş almışların, sıradan ve sıkıcı zannedilen hayatlarına daha yakından baktıran sözsüz ve maskeli oyun, seyirciyi, olgun ama muzip bir evrende maceralı bir yolculuğa davet ediyor. TuzBiber 6’lı şov 3 Mayıs saat 21.30’da DasDas’ta, sürpriz komedyenlerle kahkaha tufanına çağırıyor. Son dönemin dünya çapında en önemli oyunu olarak görülen Baba, 5 Mayıs saat 16.00’da tiyatroseverlerle buluşuyor. Demans hastası bir adamın, kızının ve çevresindekilerin içinde bulunduğu durumu konu alan oyunda Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödüllü Şerif Erol ve En İyi Kadın Oyuncu Ödüllü Özlem Zeynep Dinsel sahneyi paylaşıyor. Baba, seyircileri, doğru ve yanlışın, gerçekte olan veya olmayanın, anıların ve travmaların karıştığı kaygan bir zeminde, gerçekliğin doğasına dair sorular ile baş başa bırakıyor. Jean Paul Sartre’ın No Exit adlı oyunundan ilham alınmış, tiyatro ve dansın kıyısından kışkırtıcı bir çalışma olan Soirée, ilk kez sahnelenişinin 30. yılında, tekrar sahnede. 5 Mayıs saat 17.00’de Samantha Kettle, Yvette Bozsik, Tamás Vati’nin performanslarıyla seyirciyle buluşacak bu gösteride üç insan, iki sosyetik ve bir kertenkele görünümlü baştan çıkarıcı, bir banliyö odasında bir araya gelirler, bu oda muhtemelen cehennemin ta kendisi olabilir. Git gide, ilişkiler kuruldukça ve bozuldukça, üçlü sonsuza kadar saplantılarıyla ve birbirleriyle, beraber kapana kısıldıklarını fark ederler. 

İstanbul tiyatro sahneleri birbirinden keyifli etkinlikleri ağırlamaya devam ediyor. Norveçli yazar Henrik İbsen’in Bir Halk Düşmanı oyunu, Rutkay Aziz’in rejisiyle 3 Mayıs’ta Trump Sahne’de olacak. Barbaros Uzunöner’in Ömer Hayyam, Neyzen Tevfik, Can Yücel ve diğer ahlakı ile içenleri bir sofrada buluşturduğu oyunu Etik Alkol, 4 Mayıs’ta Tortum Sahne’de gösterim yapacak. Yeni nesil stand up denince akla gelen isimlerden, komedyen yazar Deniz Alnıtemiz, yeni şakalarla süslediği 80 dakikalık stand up komedi setiyle 3 ve 4 Mayıs’ta iki gün üst üste çakSTÜDYO sahnesine konuk olacak. Ferhan Şensoy’un 1980 yılında yazıp sahneye koyduğu müzikli güldürü Şahları Da Vururlar, 4 Mayıs saat 20.00’de ve 5 Mayıs saat 18.00’de SES Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşuyor. Bir tarafta geçim sıkıntısı içinde bunalan halk, isyanın yavaştan yükselen sesleri. Diğer tarafta halktan kopuk yönetim, iktidar çekişmeleri. Dönemin dünya basınını fazlaca meşgul eden saray hayatını, şah yönetimi ile halk arasında günbegün açılan uçurumu mizahi bir dille anlatan “Şahları Da Vururlar”da büyük usta Ferhan Şensoy’un günümüze de göndermeleri yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir